Editörün KöşesiKitapYetişkin Edebiyatı

FAHRENHEİT 451 Ray Bradbury

FAHRENHEİT 451

Türü: Bilim-Kurgu

Yazarı: Ray Bradbury

Sayfa Sayısı: 202

Puanımız: 8/10

Kahramanlar:

Guy Montag: Kitabın başkahramanıdır ve itfaiyecidir. Görevi kitap bulunan evleri içindekilerle birlikte yakmaktır.

Mildred: Montag’in eşidir. Hep bir karanlık odada kalmaktadır.

Faber: Prpfesördür. Kitaplarını aklında saklar ve Montag’i yönlendirip hayatını kurtarır.

Yaşadığı dönemin ilerisini düşünerek kurgulanan bir bilim kurgu kitabıdır. Montag itfaiyecidir. Gününü ya arkadaşlarıyla itfaiye binasında kağıt oynayarak ya da kitap ihbarı yapılan evleri yakarak geçirmektedir. Evler modern ve ısıya dayanıklı olarak düzenlenmiştir. Kitap ihbarı yapılan ev her şeyiyle yakılıp ortadan kaldırılmaktadır.

İnsanlar kapsüller, mekanik tazılar, televizyonlar ve daha birçok teknolojik aletin içinde bir hayata yaşamaktadır. Kimse bir şeyleri sorgulamamaktadır. Ülkeleri diğer ülkelere savaş açtığında bile uçan jetlerden bu durum anlaşılmaktadır.

Bir gün Montag komşularından Clarisse adında (17 yaşında) bir kızla tanışınca hayata bakış açısı da değişiverir. Artık sorgulayıcı bir düşünceye sahiptir.  Artık yaktığı kitapların içeriğini merak etmeye başlar. Kısa bir süre sonra Clarisse’den haber alamaz ve onun öldüğünü öğrenir. Artık kitaplar daha anlamlıdır.

Evlerine gelen komşularını da evde sakladığı kitaplardan haberdar olunca evlerine artık gelmez ve bu komşular onları da ihbar eder. Kitaplarla ilgili olarak bir dost edinir:  Profesör Faber

Karısının ve arkadaşlarının toplandığı bir gün onlara aslında kitapların zararsız olduğunu anlatmak için bir şiir okur. Fakat Montag dışında ortamda bulunan herkes rahatsız olur ve oradan uzaklaşır. Mildred, Montag’ı itfaiye şefine şikâyet eder. Montag evini yakmak ve onu hapse atmak isteyen bu adama karşı gelir. Onu elindeki hortum ile yakar ve kaçmaya başlar. Bir süre sokaklarda boş boş gezdiğini düşünse de aslında ayakları onu Faber’ın yanına götürür.

Tüm şehir bu olayı konuşur. Her yerde Montag aranır fakat profesörün yönlendirmesiyle şehrin tenha yerlerinden birine kaçar. Mekanik tazıdan farklı bir yöntemle kurtulur fakat devlet kaybetmez, düşüncesiyle sıradan bir vatandaş yakalanır Montag diye öldürülür.

Bu sırada şehirde savaş çıkar. Bilgilerini birbirine anlatan ve bu şekilde bilgilenen grup savaştan geriye kalanlara yardım etmek için şehre doğru yola çıkar.

Kitap Değerlendirmesi:

Kitaba ismini veren kağıdın yanma derecesidir. Yazıldığı dönem düşünüldüğünde birçok mesaj içeren bir kitap olarak düşünebilirsiniz. Kitapların kime ne zararı var? Sorusunu düşünmek gerekir. Okuyan kişi başta hayatı sonra da çevresinde olup bitenleri sorgular. Kendilerini yönetenler de bu sorgudan nasibini alır. Eğer –o dönemin bilgi kaynağı- kitaplardan uzak durursak bilgiden de uzak durmuş oluruz. Biz yöneten yönlendiren değil; sürü halinde çobanın dediklerini yapan koyunlardan farksız oluruz.

Ülkemizi düşünelim. Yılda ortalama okuma oranlarına bakmak gerekir. Ülkemiz bu konuda kaçıncı sırada? Gelişmiş ülkelerdeki durum ne? Bilgi çağında bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki insanlarımız eğlence odaklı bir hayat yaşamaktadır.

Montag gibi düşünen insanlar yaşadıkları dönemde hep düşmanca görülmüştür. Farklı düşünen, özgürlüklere açık olanlar her daim diğerleri tarafından sorgulanmıştır.

Günümüzde de çok okunanlar arasında yer alması da bu açıdan önemlidir. Meseleye bilim kurgu gözüyle bakmamak gerekir.

Bilgi kaynaklarından doğru bir şekilde istifade edelim ve hayatı sorgulayalım. En iyisini ve en doğrusunu öğrenmiş oluruz. Başkasının dediğiyle hareket etmeyelim.

Naçizane düşüncem bu niyetle okunursa kitaptan çok ders alınır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kitabı aylar önce okumuştum. Eseri okurken bilim kurgu kitabı diye düşünüp aldım bir de çok okunanlar listesinde yer alan bir kitaptı. olaylara bu açıdan bakmamıştım. gerçekten günümüz gençliği hiçbir şeyi sorgulamıyor, okumuyor. onların karanlığı geleceği ülkenin de karanlık geleceği demek. ne olur okuyun okuyun okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu