Sağlık

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? Sms ile HES kodu nasıl alınır?

HES “Hayat Eve Sığar” sözcüklerinin kodlanmış halidir. Covid-19 Salgını nedeniyle son günlerde alınan tedbirler kapsamında HES kodu büyük önem arz etmektedir. Daha önce sadece seyahatlerde mecburi olan kodlar şimdi birçok noktada kullanılması zorunlu hale getirildi. Son uygulama ile HES kodları AVM girişlerinde uygulanmaya başlandı.

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu e-devlet şifrenizle girip rahatlıkla alabileceğiniz bir sisteme yüklenmiştir. Bu kod sayesinde seyahat ve AVM girişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu kodlar alınmadan herhangi bir resmi göreve gidemiyor, sınavlarda görev alamıyorsunuz.

HES kodu kısa mesaj yoluyla nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ile alınabilecek kodlar mesaj yoluyla da alınabiliyor. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümüne :

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS gönderebilirsiniz.

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS gönderebilirsiniz.

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu