GenelSinema

Türkiye’de en çok izlenen, en çok sevilen diziler

1974 yılında yayımlanmaya başlayan Kaynanalar dizisiyle, Türkiye’de sinema sektörünün yanında diziler de yayınlanmaya başladı. Her geçen gün Tv kanallarının neredeyse tamamında diziler izleyiciyle buluşmaktadır. Kimi uzun soluklu devam ederken kimi de birkaç bölüm sonra “Final” yaparak yayından kaldırılmakta.

Türkiye’de en çok izlenen en çok sevilen dizileri sizler için derledik:

Asmalı Konak

Bir dönemin unutulmaz dizisi Asmalı Konak, izleyicilerinden büyük beğeni toplamıştı.

Kurtlar Vadisi

Perşembe gecelerinin unutulmaz dizisi, Türkiye gündeminde uzun süre adından söz ettirdi. Belki de bu tarz dizi olmanın ilk örneğiyle izleyicinin beğenisini kazandı. Özellikle genç kuşak bu diziden oldukça etkilendi. Psikologlar tarafından uygun bulunmayan bir dizi olmasına karşın hala tekrarları yayınlanmaya devam etmektedir.

Muhteşem Yüzyıl

Tarihi bir dönemi konu alan dizi sadece ülkemizde değil birçok Arap ülkesinde de en çok izlenen diziler arasında yer almaktaydı. Osmanlı Devleti’nin iç yapısını farklı bir açıdan değerlendirdiğini söylense de tarihçiler tarafından dizi uzun süre eleştirildi.

Aşk-ı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in romanından uyarlanan dizi, Türk halkının oldukça dikkatini çekti. Yaşanan yasak aşklar filmin izleyici tarafından merakla izlenmesini sağladı. Belki kitabı birebir yansıttığını söyleyemeyiz. Hatta bundan dolayı bazı edebiyatçılar tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuş olsa da döneminin en çok izlenen dizilerinden biri olmuştu.

Leyla ile Mecnun

Özellikle genç kuşağın beğenerek izlediği Trt yapımı olan dizi yayınlandığı dönemde büyük izleyici kitlesine sahip oldu. Tek bir konu üzerinde durmayan komedi dizilerine farklı bir bakış açısı sunan dizi, birkaç yıl sonra yayından kaldırıldı. Film izleyicileri dizinin devamını istemiş olsa da Trt bu konudaki düşüncesinden vazgeçmedi. Dizinin belirli zamanlarda tekrarları hala büyük ilgiyle izlenmeye devam etmektedir.

7 Numara

Trt’nin belki de yayınladığı en güzel aile dizilerinden biri olan 7 Numara; saflığın, dostluğun, arkadaşlığın ve aile yaşamının en güzel örneklerini sergileyen bir diziydi. İzleyenlere zaman zaman duygusal anlar da yaşatan dizi, döneminin en çok sevilen ve izlenen dizilerinden biri olmuştu.

Binbir Gece

Döneminin en iyi aşk dizilerinden biri olan Binbir Gece, izleyicilerin takdirini kazanmaya yetmişti. Oyuncu kadrosu ve oyuncuların performansı izleyicide büyük etki bırakmıştı. Yayınlandığı dönemin en sevilen dizilerinden biri olmayı hak etmişti.

Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in aynı kitabından esinlenerek diziye uyarlanan dizi, entrikalı yaşamı, hırsı, sevgiyi, gerilimi işlemesiyle izleyicilerin dikkatini çekmişti. Mutsuzluk dizisi olarak da adlandırılan dizi, birçok aşkın da farklılıklarını tattırmaya çalıştı.

Mahallenin Muhtarları

Mahallenin Muhtarları, yayınlandığı dönemde izleyiciden tam not alan ve ailecek rahatlıkla izlenebilecek dizilerdendi. Yaşanan masum aşklar, ekmek peşinde koşan esnaf doğallığın göstergesiydi.

Çocuklar Duymasın

2000’li yılların başında izleyiciyle buluşan “Haluk Mutfak!” sözleriyle akıllara kazınan dizi, izleyiciden tam not almayı başarmıştı. İkinci serisinde istenilen başarıyı gösteremese de ilk yayınlanan bölümleri çok beğenilerek izlendi.

Aliye

Aşk dizileri içerisinde kendine yer edinen Aliye dizisi, masum aşkların nasıl yaşandığını anlatan unutulmaz diziler arasında kendisine yer edindi.

Avrupa Yakası

Gazanfer Özcanlı, Hümeyralı, Gülse Birselli, Ata Demirelli, Engin Günaydınlı … kadrosuyla komedi dizileri arasında kendine yer bulan Avrupa Yakası, oyuncuları ve senaryosuyla büyük beğeni kazanmıştı. Tekrar yayınlanmasını istenilen dizilerden biri olsa da, tadını damakta bırak eşsiz komedi dizisi kendisini unutulmazlar arasına yazmayı başardı.

Deli Yürek

Bir zamanlar herkesin Deli Yürek gibi sevdası vardı, bir zaman herkesin Kuşçu Baba tadında büyük bir dayanağı vardı. Yayınlandığı dönemde izleyicisin beğenisi kazanan eşsiz bir diziydi.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Kadrosuyla, konusuyla izleyiciden büyük takdir alan dizi; yaşanan aşklar ve dramlar sayesinde izleyicilerin beğenisi kazanmıştı. Ali Kaptan’ın, yaşadığı aşklar ve pişmanlıklar bir bir karşısına çıkmaktaydı.

Perihan Abla

Perran Kutman ve Şevket Altuğ’un başrollerini paylaştığı dizi, yayınlandığı dönemde oldukça sevildi. Her mahallede bir “Perihan Abla”lar ortaya çıkmaya başladı. İzleyicinin, kahramanları yaşamına konuk ettiği aile dizilerinden biri oldu.

Masum

Yakın zamanlı Masum dizisi izleyiciden tam not alsa da uzun süre ekranlarda yayınlanmadı. Konusu ve oyuncularıyla çok beğenildi.

Kuzey Güney

Yayınlandığı dönemde kiminin “Kuzey” kiminin “Güney” olduğu, aşkın ve dostluğun karşı karşıya geldiği dizi uzun süre gündemdeki yerini korudu.

Ezel

Ramiz Dayı karakteriyle izleyiciyle buluşan Tuncel Kurtiz’in, Kenan İmirzalıoğlu’yla sergilemiş olduğu performans izleyiciden tam not almıştı. Yayınlandığı dönemde en çok sevilen ve en çok izlenen diziler sıralamasında ilk sıralarda kendine yer edinmiş ve tadında bitirilmiş bir dizi olmuştu.

İkinci Bahar

Usta Şener Şen’in, Türkan Şoray’la unutulmaz dizisi yayınlandığı dönemde büyük bir sükse göstermiş, izleyiciden tam not almıştı. Dizinin uzatılmadan bitirilmesi de dizinin Türk dizileri arasında kendisine yer edinmesini sağlamıştı.

Cennet Mahallesi

Roman kültürünü yansıtması, her bölümde gırgır şamatanın eksik olmamasından dolayı izleyiciden tam not alan dizi unutulmazlar arasında kendisine yer bulmayı başarmıştı. Ferhat’ın bir türlü Sultan’ına kavuşamaması, Pembe’nin entrikaları dizinin unutulmaz bölümlerini oluşturmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu