Bilim TeknikGündemTeknoloji

Yapay Zekâ Nedir?

Yapay zekâ nedir? Yapay zekâ hangi alanlarda kullanılır? Yapay zekânın insanlara faydası nedir? Yapay zekâ hangi alanlarda kullanılıyor? Yapay zekâya sahip robotlar dünyayı ele geçirebilir mi?

İnsanların her geçen gün artan iş yoğunluğu ve stresten dolayı kendi işlerini yapabilecek teknolojilere yönelimleri artmaktadır. Gelecek yıllarda teknolojideki bu gelişmeler sayesinde iş yükü artsa bile zaman konusunda tasarruf edileceğinden insanlar biraz daha kendilerine vakit ayırıp stresten uzak durabilirler. 

Yapay zekâ, insan zekasını taklit ederek yazılımlar aracılığıyla elektronik cihazlar vasıtasıyla bunları taklit etmedir. 

Teknolojik gelişmeler bir bütündür. Bir alanda yapılan gelişmeler diğer alanların da gelişmesinde etkilidir. 5G teknolojisi yaygınlaştıkça otonomlar, yapay zeka, araba teknolojisi, iletim cihazları, sağlık, güvenlik vb alanlarda gelişmelere de yansımaktadır.

Yapay zekâ nelerde kullanılıyor?

Teknolojinin girdiği her alanda kullanılmaya başlandı. Cep telefonlarından, teknolojik arabalara, güvenlik sistemlerinden tıpa kadar her alanda kullanımı artmaya başladı.

Ses tanıma, parmak izi tanıma, komutları yerine getirme gibi basit işler yapan yapay zeka yazılımları ilerleyen yıllarda kendini çokça geliştirecektir.

Yapay zekaya sahip robotlar dünyayı ele geçirebilir mi?

İnsan icadı olan teknolojik cihazlar, üretenin belirlediği sınırlar içerisinde kalır. İzlediğimim bilim-kurgu filmlerindeki robotlar, kendilerine yüklenen yapay zekaları geliştirmiş ve kendi başlarına işler yapar olmuştur. Gelecek yıllarda bu mümkün olabilir. Olaylara, durumlara karşı nasıl davranacağını kendisi belirleyebilir. Belki de gerçekten robotlar dünyayı ele geçirebilir.

Öyle ki yapay zekayla hareket eden bilgisayarlar satranç turnuvasında bile dünya şampiyonlarını yener duruma gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu