GündemTeknoloji

5G Nedir? 5G ile Hayatımızda Neler Değişecek?

5G nedir? 5G ile hayatımızda değişecek olan şeyler nelerdi? 5G faydalı bir şey midir? 5G’yi Türkiye kullanıyor mu? 5G kullanan devletler var mı?

1970’li yıllardan itibaren farklı geliştirici şirketler tarafından sürekli yenilenen ve geliştirilen teknolojiler insanlığa hizmet etmektedir. Yaklaşık her on yılda bir yenilenen alt yapılara bağlı olarak cihazlarda da iyileşmeler, yenilikle ortaya çıkıyor. 10 yıl önce alınan cep telefonları günümüzde çıkan telefonlarla aynı özellikleri göstermiyor. On yıl sonra da çıkacak telefonlar da bugünkülerden daha gelişmiş olacaktır.

1980’li yıllarda ilk 1G teknolojisi kullanılmaya başlandı. 1990’lı yıllarda 2G ortaya çıktı. 3G teknolojisiyle çok hızlandı her şey, dediğimiz dönem çıktı. Bunca hız ve gelişmeler yeterli olmadı. Son on yıl içerisinde 4G- 4,5G hız çıkınca birçok veriye hızlıca ulaştık. Peki ya 5G?

Telekomünikasyon teknolojileri yıllar içerisinde alt yapılarını geliştirerek, insanlığa daha hızlı verilere ulaşma ve yükleme imkanı sağlamıştır. “G” harfi nesil anlamına gelen “Generation” kelimesinden gelmektedir. 5G de 5. Nesil anlamına gelmektedir.

1G-2G-3G-4G derken şimdi de 5G hayatımıza girecek. Her nesil bir önceki nesle göre kendini geliştirip insanlara daha hizmetle sunmaktadır.

5G bize ne getirecek?

*Bu teknolojiyle birlikte en iyi kalitece çekilen HD videoları indirmek veya bir yerlere yüklemek çok daha hızlı olacak.

*İndirme hızı 4G’ye oranla on kat artacak. Saatlerce bilgisayar, telefon karşısında büyük boyutlardaki videoları, filmleri saniyeler içerisinde indirebileceğiz.

*5G için verim almak adına çalışmalar hızla devam etmektedir. Birçok verici güncellenerek, yeni teknolojiye uyum sağlamaya çalışmaktadır.

*Cep telefonu üzerinden yapılan görüşmeler, internette gezintiler, mesajlar yüksek hızla olacak ve bağlantı kopması nadiren yaşanacaktır.

*En önemli gelişmeler de otomotiv sektöründe yaşanacak. Otonom araçlar geliştirilecek, yollarda kusursuz sürüşün ortamı hazırlanacak. Bazı firmalar kendi teknolojik imkanlarıyla bu konuda çalışmalar yapıp arabalarını üretmeye başladı bile. Önceki aracı takip mesafesi, şerit kontrolü, park etme gibi gelişmeler şimdiden insanlığı heyecanlandırmış durumda.

*Bulut teknolojisi, servisleri yaygınlaşacak ve kullanım alanları artacak.

*Televizyon dünyası da bu gelişmelerden nasibini alacak. 8G Tv’lerin üretimi seri bir şekilde yapılacak, görüntü kalitesi çok farklı boyutlara ulaşacak. 2019 yılında bir firma tarafından 8G Tv üretilmiş, kamuoyuyla paylaşılmıştır.

*Belki de dil kurslarına gerek kalmadan telefonlardaki çeviri programları, çok daha profesyonel olacak. Bir ortamda konuşulan ifadelerin daha kolay anlaşılması sağlanacak. Çeviriler daha gerçekçi olacaktır.

Dil öğrenmeniz gerekmeyecek: Evet, günün birinde herhangi bir şey öğrenmeye gerek kalmayacak, zira bunlar CHIP’lerle sağlanacak. Ancak o zamana kadar dil çevirisinde ekstra cihazları kullanacağız. 5G’den bu yönde de yararlanılacak ve simültane çeviri daha hızlı şekilde yapılabilecek.

   

Her artı gibi eksileri de olabilecek bazı durumlar yaşanacak.

5G’nin olumsuz yanları;

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan öte hayatımızın kendisi olma yolunda. Her şeyin -mecburiyetten de olsa -uzaktan yapılabildiği bu dönemde bağımlılık oranı da artacak. Kişiler daha kolay indirdiği daha gerçekçi oyunlarla zaman geçirecek ve çocuklarımızın telefon bağımlılığı her geçen gün artacak.

Oyun bağımlılığı sadece çocuklarla sınırlı da kalmayacak gibi

*Siber saldırıların daha çabuk olacağını düşünürsek, bu konuda yetkili kişiler, teknoloji geliştiriciler sıkı bir güvenlik önlemi almaları da gerekir.

Bir tıkla her şeye daha hızlı ulaşan siber korsanlar ortaya çıkacak.

Türkiye 5G kullanıyor mu? Türkiye’de 5G alt yapısı var mı?

Tüm dünyada olduğu Türkiye’de de bu konuda gelişmeler yaşanıyor. Alt yapı konusunda GSM şirketleri ve teknoloji geliştiricileri çalışmalarına devam ediyor.

5G’yi kullanan ülke var mı?

5G’ye ilk geçen ülke İsveç oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu