GündemTeknoloji

Hologram, Hologram Nedir? Hologram Teknolojisi Nerelerde Kullanılır? Hologramın Faydaları Nelerdir?

Hologram, Hologram Nedir? Hologram Teknolojisi Nerelerde Kullanılır? Hologramın Faydaları Nelerdir? Türkiye’de Hologram Kullanılıyor mu? Hologram, e-Ticarete Faydası Olacak mı?

21.Yüzyıl teknoloji yılı olarak gelişmelere devam etmektedir. Yapılan her gelişme bir sonraki gelişmenin de habercisi olmaktadır. Bilim-Kurgu filmlerinde gördüklerimiz, aslında bizim gelecek yıllarda ulaşacağımız teknoloji demektir.

Büyük şirketler, büyük markalar hologram kullanarak müşteri çekmektedir. Bir ürünün satın alınmadan önceki görüntüsünü görmek, alıcı için de önem arz etmektedir. Bu şekilde bir alış veriş kültürü zamanla ve hızlı bir şekilde hayatımıza girecektir.

Peki, hologram nedir?

Hologram sözcüğü aslında Yunanca kelimelerin birlikte kullanılmasından meydana gelmektedir. “Holos” Tam görüntü demektir. “Gram” ise yazılı anlamına gelmektedir. Kısacası var olan bir nesnenin lazer aracılığıyla gerçek şekline yakın bir şekilde gösterilmesidir. Buna üç boyutlu lazer görüntüsü de diyebiliriz.

Hologram Teknolojisini Tv’lerde Görebilecek miyiz?

Bu teknoloji Tv üzerinden değil de başka alanlara rahatlıkla kullanılabilecek bir görsel teknolojidir. Örneğin bir mühendis yapacağı inşaatın üç boyutlu halini proje çizdikten sonra görebilir.

Hologram nerelerde, hangi alanlarda kullanılacaktır?

Aslında bu teknolojinin bir sınırı olmayacaktır. Başta e-ticaret şirketleri olmak üzere birçok alanda rahatlıkla kullanılabilecek bir teknolojidir. Örneğin bir ders anlatım videosunu evinizden izlerken sanki öğretmenin yanınızdaymış gibi anlattığını düşünün. Veya satın alacağınız bir kol saatinin satın alınmadan önce kolunuzda nasıl durduğunu hologram sayesinde görecek bu şekilde satın almanız kolaylaşacaktır.

Büyük firmalar bu teknoloji sayesinde korsan ürünlerin bir nebze önüne de geçmiş olacak. Alıcı ile satıcı arasında güven sağlanmış olacak.

Cep telefonlarına, akıllı saatlere, bilgisayarlara bu teknolojini kullanım özellikleri veya aparatları yüklenebilecek. Bu sayede birçok şeye erişim daha kolay olacak.

Hologram ilk ne zaman kullanıldı?

2012 Coachella festivaline 13 Eylül 1996’da hayatını kaybeden Tupac, Billboard ödüllerine Michael Jackson hologram aracılığıyla konsere dahil oldu. İzleyenler adeta bir şok yaşadıl.

Sadece dünyada değil ülkemizde de benzer bir konser yapıldı. Selami Şahin, ellinci sanat yılını kutlarken hologram sayesinde Zeki Müren’le düet yapmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımız da bu teknolojiden faydalanan kişiler arasına katıldı.

Gelecek, teknolojinin imkanlarını sunmaya devam edecek. Umarım ülke olarak bu gelişmelerin bizzat içerisinde daha fazla yer alırız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu