Bilim TeknikGündemİcatlar

Elektrikli Otomobillerin Tarihi Serüveni

Fosil yakıt rezervlerinin azalması, hava kirliliği, yakıt fiyatlarındaki belirsizlik elektrikli araçları tekrar gündeme getirdi. Aslında bu araçların ilk yapılmaya başlandığı tarihe baktığımızda 19.yüzyılın ortalarına kadar ulaşmaktayız. Sanıldığı gibi Tesla modelleriyle günümüzde yeni yapılan bir araç modeli değildir. Fakat o dönemde basit bir şekilde yapılan, pek ağır olmayan iskelet yapısı ve az km yol gitmesi nedeniyle farklı motorlar geliştirilmeye başlandı. Benzinli motorların yaygınlaşması ve  geliştirilmesiyle elektrikli araçla geri planda kaldı.

İlk Geliştirilen Modeller

1984 Yılında Thomas Parker tarafından yapılan dört tekerlekli elektrikli araç modeli.

Yıllar geçtikçe araçların şekli ve gidilen km uzaklığı da artmaya başladı.

Ta ki 2006 yılında Silikon Vadisi  ufak bir yatırımcı olan, Tesla Motors’un, tek bir şarjla 300 km’nin üzerinde yol alabilen bir elektrikli spor araba  üretmeye başlayacağını duyurmasıydı.

Bugünden sonra gerek Tesla gerekse diğer otomobil şirketleri elektrikli araç yapma konusunda çalışmalara başladı ve sektörel bazda piyasada %3 olan pazar, yıldan yıla artış göstermeye başladı.

Tesla’nın piyasaya sürdüğü spor araç modeli.

Tesla ve ekibi çalışmalarına ara vermeden çalışıyor. Piyasanın şu an da en önde giden ekibi.

Spor modellerle daha çok dikkat çeken Tesla, gelecekte hangi tür araçların trafikte olacağına karar verecek gibi.

2017’de Tesla Motor’un CEO’su Elon Musk görüşmek üzere ülkemize geldi ve Sayın Erdoğan ile uydu projeleri, elektrikli araç çalışmaları üzerinde görüşmeler gerçekleştirdi.

Bir elektrikli aracınızın olmasını ister misiniz?

Bunun için Türkiye’de satışta olan birçok otomobil firmasının Hibrit modelleri mevcut olmakla birlikte kullanım oranı yüzdelik açısından çok düşük durumda. Bu araçların şarj istasyonları ve alt yapı çalışmaları henüz tamamlanmış değil. Buna rağmen otomobil firmaları hibrit seçenekleriyle ülkemizde satışlarına devam etmektedir.

Bazı Hibrit modeller:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu