GündemHaberler

MEB’den liselerde yüz yüze sınav açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlatılması planlanan sınavları, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanacaktır. 12. sınıfların sınavları devam edecek olup 16 Nisan Cuma gününe kadar tamamlanacaktır.” denildi.

Milli Eğitim Bakanlığının 2 Mart tarihli yazısı ile ortaöğretim kurumlarında uygulanacak sınavlarla ilgili gerekli açıklamaların yapıldığı hatırlatılan yazıda, ancak Pandemi salgınının yayılımının önlenmesi ve halk sağlığının korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda illerin risk durumuna göre sınavlara yönelik yeni uygulamaların yapılacağı ifade edildi.

Bu doğrultuda liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin yapılmakta olan sınavları 26 Mart’a kadar tamamlanacak.

Liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlatılması planlanan sınavları, en erken 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanacak.

Bu kararlar yüz yüze eğitime ara verileceğinin göstergesi mi?

Yazılı tarihileri ile ilgili yapılan düzenleme ve ilköğretim kurumlarında 4.5.6.7.8. sınıflar için yazılı takvimi planlandı. Bu planlamaya göre sınavlar 15 güne kadar tamamlanacak. Salgının seyrinin olumsuz yönde gitmesi durumunda yüz yüze eğitimin tekrardan ertelenebileceğini düşünmekte.

Bakanın bugün yaptığı röportajda ise ;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşağı yukarı yüzde 10’unun aşılandığını söyledi. Selçuk, “Okulları açmayı aşılama şartına bağlamamak gerekir. Bakın Fransa’ya, Almanya’ya. Okullarını açık tutuyorlar ama öğretmenleri aşılanmış değil” ifadesini kullandı.

Okulları tüm illerde haftada iki gün açma kararı aldıklarını hatırlatan Selçuk, “Vaka artışından bağımsız olarak okulları açık tutma ilke kararımız var. Vaka sayısı ile okulların açık olması arasında bir korelasyon yok, bu algıyı değiştirmemiz lazım” dedi.

Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasında hangi aşamaya gelindiğine dair soru üzerine “Aşağı yukarı öğretmenlerimizin yüzde 10’unu aşıladık, süreç devam ediyor ancak burada okulları açmayı aşılama şartına bağlamamak gerekir Nagehan Hanım. Bakın Fransa’ya, Almanya’ya… Okullarını açık tutuyorlar ama öğretmenleri aşılanmış değil. Aşı şartına bağlamamak gerekir okulları” 

“Okullar açıldığından beri herhangi bir ciddi problem, salgında okul kaynaklı büyük bir dalgalanma, bir kriz yaşandı mı?” sorusuna ise “Kesinlikle hayır. cevabını verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu