GenelİcatlarTarih

Tarihe Şemsiye Açın! Şemsiyenin Tarihi

Şemsiyenin kıymetini yağmurda yakalanınca anlar insan. Oysa şemsiyelerin ortaya çıkış hikayesi yağmurdan değil güneşten kaynaklanmaktadır.

Günümüzde dahi birçok şehrimizde yaz dönemimde şemsiye kullanımı artmaya başladı. Güneşin rahatsız edici ışınlarına maruz kalmamak adına yaz mevsiminde şemsiye kullanım oranı da artmıştır.

Şemsiye ne zaman icat edildi?

İlk şemsiyenin bundan dört bin yıl önce yapıldığı düşünülmektedir fakat kimin yaptığı belli değildir.

M.Ö 2 bin yıllarında Asurlulara ait kalıntılarda kralın başının üzerinde hizmetkârları tarafından şemsiyenin tutulduğu bir kabartma bulunmuştur.

Sonraki yıllarda aynı amaçla olmasa da kralları serinletmek amacıyla Mısır’da palmiye yapraklarıyla çevrelenmiş şemsiye görünümünde olan serinleticiler kullanılmıştır. Buradaki kullanım amacı da yine sıcak havalardan dolayı biraz serinlemektir.

Antik Yunan’da ve Roma’da 5.yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlandı. O dönem kullanım amacı sadece soylu kadınların bir süs eşyası olarak kullanmasıydı. Zamanla büyük boyutları da yapılarak atların ve arabaların üzerine de yerleştirilmiştir. Daha sonra ayinlerde kullanılmaya başlanmış.

Şemsiyeleri yağmur yağdığında kullanan ilk devlet Çin’dir. Fakat elde edilmesi için çok para gerektiğinden sadece zenginler kullanmış.

Şemsiyenin Avrupa’da kullanılması 16.yüzyılda başlamış olsa da yaygınlaşması 17.yüzyılı bulmuştur.

Antik Yunan ve Roma’da olduğu gibi şemsiyeler ilk başlarda kadın aksesuarı olarak görülmüş fakat yazar Jonas Hanway, İngiltere’de erkeklerin de kullanabileceği fikrini yaymak için yıllarca uğraşmıştır. İlk başlarda yadırgansa da uyguladığı yöntemle artık şemsiyeler Avrupa’da erkekler tarafından da kullanılmaya başlanmış.

İlk şemsiye dükkanı da 1830 yılında açılmış.

Türkiye’ye şemsiye ne zaman geldi?

1882 yılında İstanbul’da yaşayan Robenson isimli bir İngiliz ilk yerli şemsiye üretimi gerçekleştirdi.

İlk metal telli şemsiye 1852
1928 İlk cep şemsiye
İlk katlanabilir şemsiye 1969

Şemsiyeler neden siyah yapılıyor?

İlk modern şemsiyeler yapılırken kumaş kullanılıyormuş, kumaşlar su geçirmesin diye yağ ile sıvanıyormuş. Yağ da siyah bir renk verdiğinden şemsiyeler siyah oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu