GenelHayvanlar Alemi

En Tehlikeli Yırtıcı Kuşlar

Dünyadaki kuş türü sayısı ne kadardır? Ülkemizde kaç kuş türü vardır? En tehlikeli yırtıcı kuşlar hangileridir?

Dünya üzerinde 9 binden fazla kuş türü varken, Türkiye’de bu sayı 500 civarıdır. Her geçen gün iklimsel değişiklikler, sulak alanların kuruması, bilinçsiz avlanma gibi etmenlerden dolayı ülkemizde kuş türleri sayısı azalmaktadır. Birçok tür koruma altına alınsa da istenilen şekillerde bir koruma gerçekleştirilemiyor.

Yırtıcı kuşların genel özellikleri;

  • Çok iyi uçucudurlar.
  • Gözleri çok iyi görür. 
  • Koku alma duyuları gelişmiştir.
  • Pençe ve gagaları oldukça sivridir.
  • Etoburlardır.
  • Leşle beslenebilirler.
  • Bazı türleri, sularda bazıları ise karanlık ortamlarda avlanabilir. 
  • Genel olarak yüksek yerlerde yaşarlar. 

Yılan Kartalı

Oldukça keskin gözlere sahip olan kartal türü, yılan kartalı olarak da bilinir. Ormanlık arazilerde görülmesi zor olan hayvanları avlar. Pençeleri oldukça kuvvetlidir.

Küçük Orman Kartalı

Kartal türleri arasında en atik olanlardan biridir. Keskin gözlerle avını görüp bir çırpıda yakalar.

Kızıl Kuyruklu Şahin

Kuzey Amerika’da yaygın olarak yaşayan yırtıcı bir kuş türüdür. Boyları 45-65 cm arası değişir.

Arı Şahini

Dar alanlarda uçma yetisine sahip bir kuş türüdür. Şahin türünün özelliklerini yansıtır. Birçok bölgede varlığını sürdürür.

Doğan:

Yırtıcı kuşlar içerisinde Şahine benzerliğiyle dikkat çeken Doğanlar, doğadaki en atik kuşlardan biridir. Keskin gözleriyle avını hemen görüp etkisiz hale getirebilecek özelliklere sahiptir.

Delice Kuşları (Delice Doğan Türü)

Atmaca:

Gündüz avlanan yırtıcı kuş türlerinden birisidir. Sert gagalara ve keskin pençelere sahiptir. Doğal hayatta yaşayabilen kuş türüdür. Türkiye’nin birçok yerinde görülebilir.

Akbaba:

Diğer yırtıcı kuşlara göre oldukça heybetli olan bu yırtıcı kuş türü en tehlikeli hayvanlar arasında yer almaktadır. Leş yiyici olarak da bilinen hayvanlar, genellikle Afrika Kıtası’nda yaşarlar. Birden fazla türü vardır. Her bir türün yaşam alanları farklılık gösterebilmektedir.

Baykuş:

Gece avlanan, sessiz uçabilen korkutucu gözleriyle düşmanlarına aman dileten bir kuş türüdür. Farklı bölgelerde yaşayan farklı türleri mevcuttur. En tehlikelisi kar baykuşlarıdır. Renklerinden dolayı avları tarafından fark edilmezler.

Boynuzlu Kafa

En tehlikeli kuşlar arasında yer alır. Avustralya gölgesinde genel olarak yaşar. Dünyanın en uzun yaşayan üçüncü kuş türüdür. İri bir hayvan olan bu türün pençeleri en önemli silahlarıdır.

Kerkenez

Kerkenezler Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının belli bölgelerinde bulunmaktadır. Yüksek kesimlerde yaşamayı seven bu kuş türü tarla fareleri ve köstebeklerle beslenirler.

Dalgıç Kuşu

Dalgıç kuşu, su altında 10 dk kadar kalabilen, suda yaşayan en yırtıcı kuşlar arasında gösterilir. Genellikle balıklarla beslenirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu