GenelGezi RehberiKültür

Holi Fest (Holi Festivali) Hindistan

Holi Festivali nerede yapılır? Holi Festivali ne zaman yapılır? Holi Festivali’ni sadece bir ülke mi kutluyor? Holi Festivali’nin amacı nedir?

Holi Festivali , Hindistan’da yapılan geleneksek bir festivaldir. Festivalin diğer adı “Renklerin Festivali” dir.

Baharın gelişini, yeniden doğuşu simgeler. Geleneksel olan bu festival uzun yıllardır kutlanıyor ülkede. Tarımla uğraşan çiftçilerin baharın gelmesiyle toprağın canlanmasını, ürünlerin çıkmasını, ağaçların renklenmesini konu alıyor. O yüzden festivalde türlü renkte tozlar kullanılıyor.

Holi Festivali’nin ilk gecesinde bir ateş yakılır. Holika’nın bir kuklası gün batımında sonra odunların üzerinde yakılıyor. Anlamı iyiliğin kötülük üzerindeki zaferidir.

İkinci gün oldukça renkli geçiyor. Birçok sıcak renk festival alanlarında havaya fırlatılıyor ve ortaya renkli görüntüler çıkıyor.

Mart ayının ilk haftasında başlayan festivallere dünyanın birçok yerinden turistler akın ediyor. Hindistan’a gidemeyenler kendi ülkelerinde bu festivali kutluyor.

Ülkemizde de bu festivale rağbet artmaya başladı. İstanbul, İzmir, Alanya, Samsun gibi birçok kentimizde bu kutlamalara katılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu