Gezi RehberiKültürYemek

Meşhur Van Kahvaltısı

Doğu Anadolu’nun İpek Yolu güzergahında yer alan tarih kokan kenti Van, gelenekleri, güzellikleriyle Türkiye’ye değer katan bir kenttir. İpek Yolu üzerinde konaklama yeri olan Van, bundan ötürü olsa gerek kahvaltı geleneğini devam ettirmektedir.

En lezzetli kahvaltılardan olan Van kahvaltısı, sadece şehirde değil Türkiye’nin hemen her kentinde kahvaltı severlerle buluşmaya devam ediyor.

Van kahvaltısı neden bu kadar seviliyor?

Tarihin dokunuşlarıyla günümüze kadar gelen gelenekler sürdürülmeye devam ediyor. Bölgede doğal ürünlerin kahvaltıda sunulması, Van kahvaltısının tercih edilmesini sağlıyor. Büyük kentlerde doğal beslenmeye uzak kalanlar, doğallığı kahvaltılarda bulmak amacıyla birçok kente Van kahvaltısı siparişi verip güne güzel başlıyor.

Van kahvaltısında neler var?

Van kahvaltısında doğal yollarla elde edilen ürünler yer almaktadır. Kimi Van kahvaltısında 30’dan fazla çeşit bulunurken en az çeşit olan Van kahvaltısında 20 çeşit ürün bulunuyor.

Van kahvaltısında Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, yayık tereyağı, cacık, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, kavurmalı-sucuklu yumurta, zeytin, murtuğa, kavut, gencirundan, mevsim yeşillikleri, taze kahvaltı sebzeleri, mevsim meyveleri de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu