Çocuk EdebiyatıKitap

“Zaman Bisikleti-1” Bilgin Adalı

Çocuk edebiyatının önemli kalemlerinden olan Bilgin Adalı, bu seride çocukları geçmişe ve geleceğe götürmektedir. 1.Seride geçmişe yolculuk yapan çocukların serüvenini tatlı bir dille kaleme almıştır.

Kitap, macera dolu bir serüveni konu aldığından bir çırpıda okunabilecek bir eser olmuştur. 10 yaş ve üzeri çocukların okuyabileceği bir eserdir. Tarihin derinliklerine, ilk insanların bulunduğu yerlere yolculuk edip mağara yaşamıyla ilgili bilgiler göreceksiniz. Belki kurgusal değil de mantıksal düşünen bir çocuk hikayenin kurgulanışını beğenmeyebilir. İki bisikletin bir bilgisayara bağlanarak ışınlanmasını masalımsı olarak da görebilir.

Kitabın anlatımı oldukça akıcı ve anlaşılır olduğundan sonuna kadar hep bir merak uyandırmaktadır. Serinin ikincisinde de bu kez Anin ve Çuka ‘yı yaşadıkları yere misafir olarak getirmektedir.

Kitaptaki ifadelerden biri hoşuma gitmedi. Gezinti esnasında çocuklarla babaları bir canlıya rastlıyorlar, babaları bu canlı için “İnsanla maymun arasındaki evrimini tamamlamamış bir canlı” diye açıklama yapıyor.

Serüveni ve akıcı dili sayesinde hayal gücünü zenginleştirmek adına okunabilir.

Bizim değerlendirmemiz : 8/10

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu